24 Haziran 2018 Pazar

93. yıl - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 2013 Salı 09:48 tarihinde eklendi | 2165 defa okundu

 

93. Yıl

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

(23 Nisan 2013)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz. 93 yıl önce, Mustafa Kemal ve arkadaşları Türk milletini başka milletlerin yönetim iradesine bırakmamak için birlik olmuşlar ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmışlardır. Böylece 93 yıl önce, askeri ve siyasi irade, halk için meşru olan ortak bir merkezden yönetilmeye başlanmıştır.

Bilindiği gibii, tarihi süreç içerisinde kültürümüz, devlet kurma, halkı bir hedef etrafında birleştirme başarısısını gösterecek şekilde biçimlenmiştir. Bir milletin içinde teşkilatlanma becerisi o milletin en büyük özelliklerinden biridir. Kültürümüzün bu özelliği sayesinde, özellikle 19. yüzyılda hızla artan sömürgecilik sürecinde ve 20. yüzyılda,  başka milletlerin kendi kültürlerini (dilinin, yaşam tarzının vs.) anlayışını zorla kabul ettirmelerine engel olunmuştur. Hatta bu sayede başka toplulukların  ve milletlerin de korunmasına yardımcı olunmuştur. Dolayısıyla, 93 yıl önce bugün, Türk milletinin teşkilatlanma iradesi tekrar canlanmış ve Mustafa Kemal'in etrafında milletimiz  toplanmıştır ve Türkiye Cumuhriyeti’nin kuruluş sürecine güç katan, milletin iradesinin yansıdığı Türkiye Büyük Millet Meclisini açılmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, yönetimin tek kişinin iradesinin yerine, millet adına hareket eden temsilcilere verilmesi demekti. 93 yıl önce, açılan bu Meclis, aynı zamanda, bir yönetim şeklinin de niteliğini belirlemekteydi. 

Meclisin açılışı ve sonrasındaki süreç, çağdaş dünya ile mücadele edebilecek eğitim, hukuk gibi kültürel yeniliklerin, ekonominin ve diplomasinin yeni temellerde gelişmesine imkan sağladı.

2013 yılı 23 Nisan’ında bir kez daha bu güzel günü büyük bir heyacanla hatırlıyoruz. Milletimizin kendi iradesini en iyi şekilde kullanmasına imkan sağlayan yönetimi hazırlayanları saygıyla anıyoruz. Bu güzel günün, dünyanın güzel varlıkları, neşe kaynağı olan tüm çocuklara armağan edilmiş yegane bayram olduğu için gurur duyuyoruz. Tüm milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun,

SDÜ Atatürk Araştırma Merkez Müdürlüğü

23 Nisan 2013