24 Haziran 2018 Pazar

Cumhuriyet'in ilanının 89. yılı

30 Ekim 2012 Salı 13:18 tarihinde eklendi | 4253 defa okundu

Cumhuriyet'in ilanının 89. yılı dolayısıyla tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Cumhuriyet kavramına tarihi süreç içinde çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Özellikle 1789 Fransız devriminden sonra daha çok devletin yönetim biçimi ve devleti yönetenlerin seçimle gelmesini sağlayan rejim olarak algılanmıştır. Geçmişten günümüze cumhuriyet adını taşıyan ancak farklı şekillerde uygulamalar yapan devletler kurulmuştur. Bunlardan bazıları Roma, Fransa, Almanya, Sovyetler Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti, Irak, İran vd.

Bireylerin kendi iradelerini kullanmalarına imkan sağlayan Cumhuriyet, bu madana, bulunduğu toplumların kalkınmasına ve gelişmesine yardımcı olan bir toplum bilincinin yerleşmesinde önemlidir.  Sağlıklı bir cumhuriyet rejimi için, bireylerin kendisinin ve içinde bulunduğu toplumun önceliklerini bilerek sisteme hür iradesiyle dahil olması önemlidir.  Bu çerçevede, 29 Ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal, yeni kurulan devletin yönetim şekilini cumhuriyet olarak belirleyerek, tüm bireylerin kendi iradelerini idare sistemine dahil etmelerine imkan sağlamıştır.  

Milletimizin ve insanlığın daha iyi geleceğe ulaşması temennisiyle 89. yıl dolayısıyla milletimizin Cumhuriyet Bayramını tekrar kutluyoruz.  

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi

29 Ekim 2012