24 Haziran 2018 Pazar

Hocalı Katliamının 21. Yılı (26 Şubat 1992)

15 Şubat 2013 Cuma 15:46 tarihinde eklendi | 1992 defa okundu

 

Hocalı Katliamı, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında yaşayan 600’ün üzerinde Azerbaycanlı Türk’ün Ermeni kuvvetleri tarafından toplu olarak katledilmesidir. Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ Savaşanın yaşandığı sırada olan bu olayda, çocuk, kadın ve yaşlıların içinde bulunduğu Azerbaycan Türkü sivil vatandaşlar işkence edilerek öldürülmüştür.  

Hocalı kasabası, Yukarı Karabağ’a hakim bir tepenin üzerinde bir Azerbaycan yerleşim yeridir. Hocalıyı ele geçiren Ermenistan birlikleri, daha sonra Azerbaycan’ın  Kubatlı, Zengilan, Cebrail, fzuli ve Ağdam vilayetlerini de işgal etmiştir. İşgal edilen Azerbaycan topraklarından 1 milyon Azerbaycan Türkü, daha güvenli olan Azerbaycan topraklarına göç etmek veya kaçmak zorunda kalmışlardır.  

Hocalı katliamına ait hiçbir tartışmaya yer bırakmayan deliller, görüntüler ortada iken dünyanın etkin güçleri harekete geçmekte veya yaptırım uygulamakta çok istekli değillerdir. Bunun yanında, Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan toprakları, 21 yıl sonra dahi, hala, işgal altındadır ve uluslar arası yaptırım gücü olan devlet, kurum ve kuruluşlar yeterince etkin davranmamaktadır.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Karabağ Meselesi ve dolayısıyla Hocalı Katliamı konusunda çözüm üretmek üzere Minsk Grubu oluşturulmuştur. Bu grubun eş başkanları ABD, Rusya ve Fransa’dır. Bunların dışında Beyaz Rusya, Almanya, İtalya Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan grub üyesidir. Söz konusu grubun eşbaşkanlarıdan ABD ve Rusya’nın küresel, bölgesel politikaların temel dinamiği, Fransa’nın ise Türk-Ermeni ilişkilerindeki yaklaşımı dikkate alındığında meselenin çözümünün güç, hatta çok adaletli bir şekilde olmayacağı kanaati hakimdir. Bu durum dikkate alındığında, sorunun adaletli çözümünü arayanlar, kendi sağlıklı önerilerini uygulayacak ortamı hazırlamaları gereklidir.

Hocalı da şehit olan küçük çocukları, kadınları, yaşlıları ve diğerlerini saygıyla anıyoruz.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü

Yrd.Doç.Dr. Hayri ÇAPRAZ

Şubat 2013